Energiaabi Teenused Korteriühistule Kogemus Kontakt
 
   
  Uudised
Prindi
 
 
 

Laenu ja toetuse abiga saab kortermaja põhjalikult uuendada

 

Neid, kes elavad nõukogudeaegsetes korterelamutes, on Eestis palju. Mitukümmend aastat tagasi ehitatud majad on hakanud aga vaikselt lagunema ja vajavad renoveerimist. Samas on hiigelsuure laenu võtmine maja kordategemiseks paljudele korteriomanikele vastukarva.

Alates 2015. aastast kuni 2020. aastani saavad korteriühistud ja kohalikud omavalitusused taotleda korterelamute kordategemiseks KredExilt toetust. Huvi selle võimaluse kasutamise vastu on üha kasvanud.

Sihtasutuse KredEx kommunikatsioonispetsialisti Joonas Kerge sõnul tuleb toetuse saamiseks täita hulk nõudmisi. "Kui võtta 25-protsendiline toetus, peab muutma küttesüsteemi, soojustama fassaadi, katuse ja vahetama kõik vanad aknad. Suurema ehk 40-protsendilise toetuse puhul tuleb lisaks eelnimetatule soojustada ka aknad ja paigaldada soojustagastusega ventilatsioonisüsteem", loetles ta.

Kortermaja rekonstrueerimisega kaasnevad suured kulud, kui soojustehnika inseneri ja energiaaudiitori Aare Vabamägi sõnul ei ole mõistlik ehitustöid siiski jupikaupa teha. "Mõislikum on elada üle ehitustöödega kaasnev ebamugavus ühe korraga ja teha terviklik remont", soovitas ta.

Vabamägi hinnangul ei too hoone renoveerimine endaga kaasa üksnes värksemat välimust, vaid sellega kaasnevad ka puhtam õhk ja väiksemad küttekulud, mis võimaldavad tasuda remondiks võetud majalaenu.

Üksmeelele jõudmine on keeruline.

Terviklik remont tundus mõistliku lahendusena ka ühe 1980. aastatel ehitatud viiekorruselise kotermaja elanikele Viljandus. Kui varem oli Männimäe tee 27 korterühistu teinud remondi vaid maja sees ja oma raha eest, siis KredExi uue toetusvooru avanedes otsustati minna täispangale: taotlei 40-protsendilist toetust ja lisaks võetu ehitustööde tarbeks veidi alla poole miljoni euro pangalaenu.

"Maja oli väga suurte soojuskadudega, mis omakorda nõudis kompleksset soojustamist. Neid töid aga ilma toetuse ja laenuta ei tee", ütles korterühistu juhatuse esimees Valli Veigel.

Projekteerija ja tehnilise konsultandi Andrus Taliaru hinnangul on kortermaja puhul kõige olulisem, kui tihti ka kõige keerulisem samm ühise renoveerimisotsuse vastuvõtmine. "Kui korterühistul on see otsus tehtud, peaks järgmine samm olema hinnapäringu koostamine ning seejärel tehnilise konsultandi valimine ja palkamine. Kui konsultant on leitud, on edasine pädev objekti kirjeldus juba tema ülesanne", selgitas Taliaru.

Korterühistu esimehe Veigeli sõnul võttis nende maja puhul renoveerimise ettevalmistamine aega vähemalt poolteist aastat. Suure selgitusöö tulemusena jõuti lõppotsuseni nii, et 60 ühistu liikmest oli koosolekul kohal 55 ning neist vaid kaks inimest olid renoveerimise vastu ja sedagi kõheldes.

"Kõige rohkem kardeti esialgu muidugi suurt igakuist laenumakset ja pikka võlguolekut, mida meie maja puhul on lausa 20 aastat", selgitas Veigel inimeste vastuseisu põhjusi. Lõpuks jõudsid kõik maja elanikud arusaamale, et hoonet tuleb lõpuks nii või naa remontima asuda.

Kogu renoveerimine kulges ühistu esimehe sõnul KredExi nõudeid järgides. See tähendas muu hulgas, et ühtegi etapi tegijat, alates projekteerimisest kuni ehitustöödeni, ei saanud valida vähem kui kolme hinnapakkuja hulgast.

"Ehitaja tuli paratamatult valida mõne suurema, üldtunnustatud firma seast, kuna väikefirmad ei suuda tagada nõutavat viieaastast garantiid", selgitas Veigel. 60 korteriga maja renoveerimiseks esitatud hinnapakkumised kõikusid naise sõnul 800 000-900 000 euro vahel. Selle summa eest lubatid soojustada kortermaja välisseinad, ehitada ümber rõdud, tuulekojad ja välisuksed, samuti ehitada ümber küttesüsteem ja teha kõigist töödest keerulisim, paidaldada uus ventilatsioonisüsteem.

Remont kestis oodatust kauem

Renoveerimist tagantjärele meenutades oli Veigelile kõige ebameeldivam ehitustööde venimine - remont kestus majas peaaegu aasta aega. "Ehitajale ei ole suur etteheiteid, küll aga projekteerijale, eriti ventilatsiooni osas", kurtis ta. Samuti ütles korterühistu esimees, et pärast remonti on küll küttekulu vähenenud vähemalt poole võrra, kui see-eest on suurenenud elektri kulu.

Esimehe sõnul täitis ühistu korteriomanike seatud tingimust, et igakuine laenumakse ei tohi ületada 0,8 eurot ruutmeetri kohta. Positiivne on Veigeli hinnangul ka see, et küttekulude vähenemise tõttu on inimeste arved jäänud kokkuvõttes üsna laenueelse perioodi sarnaseks.

Männimäe tee 27 maja elanike sõnul on nüüd hoone tunduvalt paremas seisus, inimeste elukvaliteet paranenud ning korterite turuväärtus tõusnud. Seetõttu soovitab Veigel renoveerimist kõigile vanematele kortermajade elanikele. "Tööd ja muret on üksjagu, aga see tasub end ära, kui silmad, kõrvad ja pea hoolega tööle panna. Meie majad peavad veel kaua vastu pidama!" toonitas ta.

Allikas: postimees.ee

 
 

 

  

 

 
     
  Mere Fassaaditööd OÜ, Tel. +372 52 187 13, info@merefassaadid.ee   Web disain